Paluch koślawy (hallux, haluks)

Paluch koślawy
(łac. hallux valgus), też haluks lub halluks,

jest schorzeniem przyczyną którego najczęściej jest noszenie za ciasnego obuwia, zwłaszcza, na wysokim obcasie (szpilki) lub o wąskich noskach. Haluksy są chorobą cywilizacyjną i dotyczą częściej kobiet, u których noszenie niewłaściwie skonstruowanego obuwia na wysokim obcasie powoduje przeciążenie przedniej części stopy, czego skutkiem jest obniżenie łuku poprzecznego i w następstwie poszerzenie przodostopia (płaskostopie poprzeczne). Natomiast spiczasty kształt butów bezpośrednio powoduje koślawe ustawienie palucha.

Znaczącą rolę w występowaniu wady koślawego palucha odgrywają też predyspozycje genetyczne, otyłość oraz stojący tryb życia.

Pod wpływem zniekształceń zmienia się biomechanika stopy. Nierównomiernie rozkłada się ciężar ciała, paluch nie jest już wystarczająco silnym punktem podparcia w czasie chodu. Pogarsza się wytrzymałość struktur stabilizujących stopę, osłabieniu ulegają mięśnie. W skrajnych przypadkach. Stan w którym pojawia się zapalenie torebki stawowej stawu śródstopno-palcowego palucha, obrzęk okolicy, bolesność, i może wystąpić również przerost nasady dalszej pierwszej kości śródstopia może być wskazaniem do leczenia operacyjnego. Zmiany mniej zaawansowane można leczyć bez ingerencji chirurgicznej na przykład przy pomocy Aparatu korekcyjnego Hallufix. Jest to jedyne na świecie, skuteczne urządzenie do aktywnej korekty palucha koślawego. Zaprojektowany przez monachijski Instytut Fraunhofera bezboleśnie likwiduje przyczyny powstawania schorzenia, zapobiega i cofa jego rozwój.

oryginalny Hallufix

kontakt

Aplimedica S.C.
ul. Mała Góra 71
30-864 Kraków
tel. 691 250 776

E-gazele_2014-15
Przelewy24_8